sobota 26. října 2019

JAK SE STAVÍ SEN - DĚTSKÝ POKOJ

Dětský pokoj...měla jsem jeho představu v hlavě dlouho předtím, než jsem byla ještě těhotná. Věděla jsem, co bych v něm chtěla pro svoje miminko (teď už spíš teda chlapečka) mít a jak by měl vypadat. Někdy mi fantazírování a pomyslné nákresy pokoje v mojí hlavě pomáhaly, hlavně ve chvílích, kdy jsme si procházeli dost trnitou cestou a zdálo se, že dětský pokoj ani nikdy potřebovat nebudeme...

Vnitřně jsem ale pořád nějak věřila, že jednou přijde čas, kdy začneme dětský pokojíček realizovat a kdy se ta moje tajná přání a imaginární nákresy zhmotní a budou opravdový. A ta chvíle se stala! Ale asi bych měla začít úplně od začátku :)

Když se Kubíček narodil, stačilo, aby měl svojí postýlku a přebalovací pult. Nejsem zastánce toho, aby když někdo čeká dítě, musel mu hned zařizovat samostatný pokoj. Je to zbytečné a dítě je stejně většinu času s rodiči a pokoj prostě nepotřebuje. Jak postupně roste, samozřejmě se nároky na prostor začínají zvyšovat, dítě má víc hraček i věcí a je fajn, když může mít v domě (bytě) nějaký svůj kout. V našem případě jsme museli také počkat, až bude hotová rekonstrukce podkroví a místnost, která dřív sloužila jako ložnice, bude dětským pokojem. Po přesunu toho všeho jsme stejně měli Kubu stále v jeho dětské postýlce v ložnici a nebyl stále důvod na samostatný pokojíček spěchat. Na jaře jsme začali postupně řešit s čím začneme a co bude nutné jako první krok...


Abych vám trochu přiblížila svojí představu versus výslednou realitu. Před lety jsem na internetu viděla fotku výše a úplně se zamilovala do té tapety na zdi. V kombinaci s domečkovou postelí mi to přišlo moc pěkný a takový jednoduchý. Tapetu jsem následně na Bonami objevila a hned objednala (a pak celkem dlouho čekala, až přijde den D a já jí budu moct na zeď nalepit).ČÍM JSME ZAČALI?

Pro vaši lepší představu, jak pokoj zhruba vypadá. Má čtvercový půdorys (zhruba 16 metrů čtverečních) a přes jednu jeho stěnu se táhne vestavěná skříň. Z pokoje je ještě vstup na balkón a výhled má do zahrady, takže podle mě prostě ideální lokace pro dětský pokoj :) Jako první jsme začali řešit podlahu, protože ta původní se mi jednak nelíbila svým dekorem, ale hlavně byla za roky používání dost zničená.
Vybírání podlahy je vážně strašná věc a bojovala jsem s tím už při rekonstrukci, kdy jsem obešla snad půlku podlahových studií v Praze a okolí. V případě dětského pokoje jsme to řešili spíš co nejvíc prakticky, takže odstín podlahy jsem chtěla spíš neutrální, lehce do šedé barvy (snad se potvrdí moje idea, že na tom tolik nebude vidět bordel :) Volba padla na plovoucí podlahu s "přiznanou" spárou. Prý je to teď trendy, ale to mi je celkem jedno a řešila jsem víc odstín. Počítáme s tím, že malé dítě dá podlaze asi zabrat a za čas bude možná nutná výměna. Kdo ví, uvidíme, ale nechtěli jsme upřímně investovat desetitisíce zrovna do podlahy v dětském pokoji, po které se budou prohánět autíčka, koloběžka a časem určitě i horší věci :) Kdyby někoho zajímal odstín podlahy, tak níže máte jeho přesný název :)
JEDNO MALÉ DIY

Jak jsem zmínila výše, v pokoji už byla instalovaná vestavěná skříň, kterou jsme chtěli zachovat, protože skýtá obrovský úložný prostor a jsou tam uložené jak Kubovi věci, tak i nějaké naše. Nicméně jsem se nemohla srovnat s hnědo-béžovým dekorem skříně, tak jsem se rozhodla pro menší DIY. Koupila jsem klasickou matnou bílou samolepící tapetu, kterou jsem přelepila hnědé výplně. A protože jsem věděla, že mám koupenou už tu tapetu na zeď v černo-bílém dekoru, chtěla jsem i skříň vyladit do podobných barev. Na Etsy (ZDE) jsem koupila tyhle samolepící černé "skvrny" a šla tvořit. Jejich nepravidelný tvar mi dodal pocit sebedůvěry, že je vlastně jedno, jak je tam nalepím a vždycky můžu tvrdit, že to byl umělecký záměr, je mít přesně takhle :) Takže vzniknul tenhle potisk, na který jsem samozřejmě potají pyšná, ale hodně zblízka vám to raději ukazovat nebudu, protože to dokonalé rozhodně není (o to vyšší hodnotu to má, protože je to dělané čistě z lásky a to budu Kubovi opakovat vždycky, když se zeptá, proč to vypadá takhle :)Když byla podlaha i polepená skříň, začala jsem míchat barvu na jednu stěnu. Chtěla jsem záměrně jednu ze zdí natřít v lehce šedém a neutrálním odstínu, aby to trochu rozbilo tu bílou jednolitost. Přesný odstín vám nepovím, míchala jsem to od oka a klasicky jsem do bílé přidávala černou tónovačku a zkoušela postupně na zeď odstíny, až jsem byla spokojená. S výmalbou pak přišla i výměna topení, protože staré litinové už jednak vypadalo ošklivě a hlavně mi přišlo dost nebezpečné (kvůli spálení nebo kdyby na něj Kuba při hraní nějak upadl). Tohle všechno asi bylo to nejvíc "náročné" a zbytek už byla jen zábava a radost :)Moc se mi také líbí tyto keramické balónky jako dekorace na zeď. Nejsou svítící, jak si občas někdo myslí a mají je v různých barvách i velikostech (ZDE). Polička je Bloomingville z mého oblíbeného Lala Design (ZDE) Je nastavitelná, takže si jí můžete upravit podle svého a moc se mi líbí, jak má jednoduchý design.

Na skříňce u postele má Kuba ještě svítícího zajíce Miffy (dostal ho jako dárek k minulým Vánocům), který jde stmívat a zapínáme mu ho na večerní uspávání. Stohovací kostky jsou Djeco (ZDE).
Před postelí má Kuba hrací podložku (psala jsem vám o ní ZDE), kterou jsme jen otočili, protože barevný vzor už by se trochu tloukl se vzhledem pokojíčku. Je to vážně skvělá věc a pro mě must-have, co pořídit, když máte malé dítě, protože jí využijete od narození do vyššího věku. Kuba si rád hraje na zemi a já se nemusím bát, že by mu na zemi bylo chladno. Pod poličkami s knížkami má ještě menší kusový koberec, na kterém jsou nakreslené silnice, takže do klučičího pokoje ideální (kupovala jsem v H&M Home). V pokoji má také válecí polštář (najdete ho ZDE), který má strašně rád a někdy slouží jako trampolína a jindy si na něj přinese knížky, které si pak prohlíží a je strašně roztomilé ho pozorovat :)Hrací koberec (H&M Home) je pod knihovničkou. Kuba tam má v krabici (Pepco) svoje oblíbené Duplo. Je to tedy jen část a aktuálně jsem na lovu a hledám větší krabici, protože k Vánocům dostane další Duplo sadu a do této krabice se už nevejde :) Míč s modrým méďou Diblíkem najdete zase ZDE.


NÁBYTEK

Od začátku jsme věděli dvě věci - nepotřebujeme řešit žádné samostatně stojící skříně a až bude Kuba větší a začne chodit do školy, bude mít pracovní stůl na jiném místě (vysvětlím později proč). Díky tomu jsme se nemuseli tolik omezovat dispozicí pokoje a neřešit, jestli tam za pár let nacpeme všechno potřebné. Pokojík bude sloužit "jen" na hraní a spaní a tak to bude i do budoucna. Z nábytku jsme tedy potřebovali pořídit hlavně postel, stolek s židličkou, menší skříňku, kam dáme úložné boxy na hračky a poličky na knížky.STOLEK A ŽIDLE

Stejně jako jsem v hlavě měla domečkovou postel, věděla jsem, že chci aby v pokojíku byla i "bunny" židlička a stolek. Není snadné najít nějaké kvalitní, hezky provedené a zároveň aby kus nestál třeba i 5 tisíc. Povedlo se a já našla úplně boží! Židlička (ZDE) a stoleček (ZDE) se prodávají i v různých barevných kombinacích (šedá, mint, růžová atd.) a dají se koupit i v setech (stoleček s židlí nebo dvěma židlema). Jsou vážně krásné, bytelné, lak je kvalitní a hlavně jsou tak roztomilé, že bych si nejraději pořídila i k jídelnímu stolu nějakou dospěláckou verzi :)
POSTÝLKA

Jak jsem vám říkala už na začátku, hned jsem věděla, že do dětského pokoje chci domečkovou postýlku. Po prozkoumání trhu jsem zjistila, že nejlepší volba bude značka Benlemi, protože kromě toho, že nabízí x verzí postýlek a spoustu barevných variant, má taky nejvyšší nosnost (150 kilo). Ne, že bych se bála, že by Kuba takovou nosnost potřeboval, ale je to praktické ve chvílích, kdy rodiče dítě potřebují uspat v posteli nebo s dítětem v posteli i spí. Případně když dítěti dorazí tlupa kamarádů a všichni chtějí do postele hupsnout a hrát si tam. Volba pak padla na verzi Tery s bočnicemi (objednávala jsem ZDE a do týdne byla doma, takže vřele doporučuji). Tuto verzi postýlky má i moje ségra pro svojí dceru a mohla jsem si postel tedy "osahat" a podívat se na ní na vlastní oči a zjistit, jestli se mi líbí. Verzi s bočnicí (mají i bez) jsme volili čistě prakticky, protože jednak je teď Kuba ještě malý, takže bočnice je nutnost (až bude velký, jde ta přední odmontovat) a taky mi přijde praktické, že se o bočnici pohodlně opře copánkový mantinel, který jsme Kubovi přendali z jeho dětské postýlky a izoluje ho tak ode zdi.

Na začátku jsme si nebyli jistí, jakou velikost postele zvolit, ale nakonec jsme si řekli, že nejvíce praktické je klasické jednolůžko 90x200 cm. Je to jednodušší a nemusíte řešit atypicky velkou matraci, neřešíte velikost lůžkovin a protože počítám, že Kuba bude jednou asi spíš vyšší kluk, nebudeme muset za pár let řešit, že by se nám do menší postele nevešel. Ale samozřejmě počítáme s tím, že do 15 let asi v domečku spát nebude :)
SKŘÍŇKA

Vlastně jediný kus nábytku, který plní funkci čistě praktickou, je klasický Kallax z IKEA. Mám pocit, že je to naprostá klasika a má je v dětském pokoji polovina naší republiky. Mě se líbí, že je skříňka jednoduchá, jde postavit i položit a dáte do ní 8 úložných boxů nebo si můžete dokoupit další doplňky a mít v ní i šuplíky nebo dvířka. Úložné boxy jsem kupovala v H&M Home (mají různé barevné varianty) a bezvadně se do nich schová veškerý "binec" i hračky :) Na horní části skříňky má Kuba uložené aktuálně nejpoužívanější hračky, puzzle apod. To mu vždycky střídáme, něco uložíme do skříně, aby toho neměl najednou hodně. Když si s tím chce hrát, dosáhne na to a může si to kdykoliv vzít, aniž by potřeboval naší asistenci.Na skříňce má ještě dva menší úložné boxy Done by Deer (kupovala jsem je na Bonami) a má v nich uložená menší autíčka a jiné drobné hračky.


Knihovničku suplují tyto poličky IKEA. Prodávají se i v delší variantě a mě osobně přijdou jako ideální a hlavně cenově hodně dostupné skladování knížek. Na nejnižší polici má Kuba knížky, které si může sám vzít a kdykoliv si je během dne prohlížet a výš má knížky, ze kterých mu před spaním čteme my. Knížek má samozřejmě víc, ale spodní poličku mu pravidelně obměňuju, aby to měl pořád pestré a větší část knížek je uložená v naší hlavní knihovně v obýváku.
OBRÁZKY NA ZEĎ

Objevila jsem je náhodou a díky Instagramu (ten je co se týče inspirace pro dětské pokoje nekonečná studnice). Jakmile jsem viděla tuhle sérii s velrybou Gerdou, věděla jsem, že do pokojíčku budou skvěle pasovat. Úplně jsem si ty ilustrace zamilovala a Kubovi kromě obrázků objednala i polštář ve tvaru Gerdy :) Vše najdete ZDE.JAK TO BUDE S PSACÍM STOLEM?

Až přijde čas a Kuba začne chodit do školy, máme pro něj připravené speciální místo nahoře v patře, kde je jednak mnohem více světla díky střešním oknům a taky mnohem více prostoru. Shodli jsme se na tom už od začátku oba s manželem, že to bude lepší a hlavně v dětském pokoji nebude počítač (který dnes beru jako nutnost pro každého školáka), který by z mého pohledu byl rušivý element. Dispozice současného pokoje není ideální co se týče právě pracovního stolu, protože místo okolo okna je omezené a proto nám přijde lepší, když bude mimo pokoj, který bude sloužit čistě k odpočinku a hraní. 

CO JEŠTĚ CHYBÍ?

I když je základ hotový a pokoj jde využívat úplně v pohodě, tak samozřejmě stále není několik detailů dotažených do konce. Časem chceme koupit nové (bílé) dveře, které budou bez výplně, aby Kubu nerušilo světlo z kuchyně. Stále ještě taky hledám nějaké pěkné a zároveň decentní osvětlení (lustr) na strop a časem chceme ten původní vyměnit. Na postýlku bych ráda nechala ušít buď nějaký "potah" nebo spíš plachtu, která by ho částečně zakrývala a Kuba tam měl soukromí a klid na usínání. Případně ještě uvažuju, jestli by tohle nevyřešil i nějaký baldachýn, který by se nad postýlku zavěsil, ale nejsem ještě 100% rozhodnutá a věřím, že až něco pěkného uvidím, budu vědět, že je to ono. Hledám i nějaký pěkný metr, který nalepíme na dveře a můžeme tam zaznamenávat, jak Kuba roste. A samozřejmě je stále co ladit, nějaké pěkné dekorace, hračky a taky stále hledám nějakou pěknou magnetickou tabuli, která by nevypadala jak z nějaké meetingovky v korporátu :) Nějaké tipy, hm?

Ale na to všechno je ještě čas a i při zařizování zbytku domu se řídím heslem, že je lepší počkat nějakou dobu na kousek, který mě 100% zaujme, než všechno vybavit honem a časem zjistit, že všechno nefunguje, tak jak má :)


Tak jak se vám pokojíček líbí? Musím říct, že já si díky němu splnila pár dávných dětských přání a jsem strašně ráda, že se tam líbí i Kubíčkovi :) To je asi nejvíc, co může být pro každého rodiče...

Snažila jsem se být co nejvíce podrobná, ale pokud vás zajímá něco dalšího, dejte určitě vědět a ptejte se :)

6 komentářů:

 1. Super článek! Mám tuhle rubriku "Jak se staví sen" moc ráda. V blízké době nás také čeká zařizování dětského pokoje, tak se u tebe budu určitě něčím inspirovat. Hrací podložka a svítící Miffy lampička jsou první věci, které jsme pro miminko pořídili :-) A jinak souhlasím, že výběr podlahy je opravdu náročný. Doufám, že ta co jsme nakonec objednali vydrží navěky a už to nebudu muset víckrát absolvovat :-D

  OdpovědětVymazat

 2. I love this post, will bookmark this one for sure!

  OdpovědětVymazat
 3. I like your blog, its really dope.

  Do you want to follow each other?

  If you want, than follow me, and let me know in comments, so I can follow you back with pleasure.

  We can follow each other on Instagram @dujovicandjela, let me know in the comments so I can follow you back.  https://bekleveer.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Moc pěkný pokojíček, za nás je nejvyužívanější věcí v pokojíčku válecí pytel - Fatboy.
  scruffy@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Co se týká magnetické tabule, osvědčila se mi tato lepící tapeta /ilustrační foto/ https://e-shop.magsy.cz/magneticke-folie?gclid=Cj0KCQiA-4nuBRCnARIsAHwyuPpsxHt0MZ4pJCK83CEJMmLawpA0yT_4rP27RaegNpB7APYEN9plrsIaAiSKEALw_wcB
  Kdysi jsem ji viděla u známé v dětském pokoji a pořídila jsem si ji taky. Kromě toho, že je magnetická, může se používat i místo tabule na výtvarné projekty dítka.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)