pátek 30. srpna 2019

OBLÍBENÉ HRAČKY 0-18 MĚSÍCŮ

Když jsem vám nedávno sepisovala, co se z výbavičky pro Kubu (ne)osvědčilo (články najdete ZDE a ZDE), tak jsem slibovala, že se extra ještě zaměřím na hračky, protože to je takové velké téma a do výbavičky jsem to úplně míchat nechtěla.

Kuba nedávno oslavil rok a půl, takže se pokusím tak nějak zrekapitulovat toto období. Nebudu sem vyloženě zahrnovat věci typu puzzle, pastelky, křídy atd., protože to neberu jako hračky, ale spíš takové pomůcky a těm se můžu zas věnovat někdy jindy.

Když jsem byla těhotná, měla jsem samozřejmě tendence pokukovat i po hračkách, různých chrastítkách atd. I když vám každý zkušený rodič řekne, že malé miminko skoro nic nepotřebuje, asi málokterá prvorodička odolá a nekoupí opravdu nic. My měli doma pár chrastítek, nějaké muchláčky, kolotoč nad postýlku a černobílou knížku a kartičky. A jak Kuba rostl, tak jsme hračky pořizovali postupně dál a dál, což se snažím níže trochu víc zmapovat :)

Opět nejde říct, kterou hračku vaše dítě nutně potřebuje a se kterou ho hra za chvíli přestane bavit. Každé dítě je originál a podle mě je ideální ho pozorovat a zjišťovat, na co reaguje, co ho baví a hlavně, co ho i zabaví :) Protože co si budeme povídat, vzácné chvíle klidu jsou na mateřské k nezaplacení!

Úplně první "hračka" byla tato černobílá textilní knížka. Měli jsme ještě v podobném duchu i kartičky, ale ty má teď půjčené kamarádka a u sebe je k nafocení nemám. Kuba tuhle knížku miloval a proležel před ní doslova hodiny :) Pokaždé když jsem mu ji rozložila, smál se na ní tak, jako by jí viděl úplně poprvé. První stránka navíc i šustí a když byl o maličko větší a začal brát věci do ručiček, tak si s ní stále dokázal vyhrát. Takže tuhle knížku doporučuju pro  miminka úplně všem! Koupíte např. ZDEO-ball je taková klasika a má ho snad úplně každé miminko, co znám. Výhoda je, že je lehoučký a dětem se dobře drží díky množství úchytek. Plus v něm chrastí kuličky a miminko se s ním dokáže zabavit dost dlouho. Takže za nás je tohle must-have. Koupíte třeba i v síti drogerií v různých barvách.Žirafa Sophie je další klasika, co se hraček pro miminka týče. Kuba měl tu klasickou velkou i menší ve formě kousátka a reálně měl radši jen to kousátko. S tím si vyhrát mnohem víc a zdá se mi, že je vhodnější i pro úplně malinká miminka, protože ta klasická žirafa je o něco těžší a hůř se s ní dětem manipuluje (můj pohled). Pokud se vám tedy nechce investovat do té větší, zkuste jen to kousátko. Materiál je stejný, ale je levnější a menší.
Šustivky, jak jim familiérně říkám, patřily taky mezi první hračky, které měl Kuba moc rád. Nejvíc ho bavil asi tenhle maličkatý šustivý mráček (tuším, že byl z DMka). 
Kousátko meloun Oli & Carol (koupíte např. ZDE) nebylo sice úplně nejlevnější, ale Kuba si s ním vyhrát nejvíc ze všech kousátek. Hlavně když mu rostly první zoubky, tak meloun nedal z ruky a tahal ho všude s sebou. Investice sice trošku vyšší, ale když si vezmu, kolik jsme utratili peněz za jiná kousátka, která ho vůbec nezajímala, tak je lepší pořídit jedno lepší. Navíc má tahle značka v nabídce třeba i avokádo, salát, brokolici, lodičky nebo plameňáky a na první pohled by nikdo neřekl, že je to kousátko :) Plus v sobě nemá žádné díry, takže s ním dítě může i do vody a vy se musíte bát, že by pak uvnitř mohlo začít plesnivět.

Done by Deer tiny toys je kolekce drobných hraček, chrastítek a kousátek, které si užijí i malinká mimča. Prodávají se jednotlivě nebo v setu (třeba ZDE) a Kuba si s nimi taky hodně vyhrál a měl je rád několik měsíců.

Chrastící domeček NUK je sice jak z cirkusu a víte, že podobný typ hraček nemám ráda, ale doma se jich pár vyskytlo :) Domeček jde pověsit na hrazdičku, takže si s ním může hrát opět i menší miminko. Domeček má spoustu aktivit, šustí, chrastí, má na sobě zrcátko i kousátko a je celý měkký, takže se o něj dítě nemůže zranit. Nevím, jestli se přesně tenhle typ ještě vyrábí, ale podobných hraček najdete na trhu milion :) Za mě jsou praktické třeba do kočárku nebo do auta, protože Kuba se s tím dokázal neskutečně dlouho zabavil.


Dřevěné hračky Little Dutch přicházely na řadu postupně a za ten zhruba rok a půl se nám jich doma sešla spousta! Já osobně je miluju, protože jsou krásné, kvalitní a cenově dostupné. Mají jich spoustu a taky je milé, že je mají laděné extra v klučičích a holčičích barvách. Níže tedy blíže naše domácí Little Dutch (někdo též uvádí značku jako Tiamo) sbírka.
Dřevěná vkládačka se zvířátky (koupíte ZDE)Když byl Kuba menší, byl tento typ hraček spíš jen o tom, že všechny kousky vysypal a s jednotlivými dílky si hrál. Teď už je hraní úplně o ničem jiném a je kouzelné sledovat, jak stačí pár týdnů a dítě úplně změní styl hraní a začne chápat úplně nové souvislosti.Skládací duha (koupíte ZDE) má spoustu využití a dítě si s ní může stavět, dělat tunely, dráhy a celkově trénovat jemnou motoriku. Čím je dítě větší, tím více sofistikovanější hraní s ní je. Kuba ji miluje a často jí rozebere na kousky, které nám nosí, aby nám naznačil, že je čas na hraní s duhou :)
Zatloukačka (koupíte ZDE) je úplná klasika a má ji snad každé malé dítě. Její nejlepší doba už je asi pasé a nejvíce ho bavila cca od 10-15. měsíce, ale to je samozřejmě strašně individuální a každé dítě si s ní vyhraje jinak. Hrací kostka s aktivitami (koupíte ZDE) je podle výrobce sice určená pro děti od roka a půl, ale podle mě je to celkem nesmysl, protože kostku reálně využije už klidně půlroční dítě. Kuba jako miminko miloval nejvíc tu stranu, kde jsou ozubená kolečka a řekla bych, že hlavně díky této kostce se naučil se sám zabavit na delší dobu. Je od malička fascinovaný vším, co se hýbe, točí nebo tím jde nějak pohybovat, takže kostka ho baví doteď, i když už spíš jen okrajově. Horní deska s labyrintem jde sundat, takže se dá používat zvlášť. Tuhle hračku beru jako jednu z nejlepších, jakou jsme mu pořídili a hrál si s ní opravdu dost dlouho.Závodní dráha (koupíte ZDE) má v balení 4 autíčka, která bych ale malým dětem nesvěřovala bez dozoru, protože jsou spíš drobnější. Opět věc, se kterou si vyhraje doteď a autíčka by tam vydržel strkat do aleluja. Obdobou jsou různé kuličkodráhy, kde místo autíček pouštíte dětem kuličky a asi záleží, co baví vaše dítě.Dřevěná autíčka (koupíte ZDE) mají několik verzí a dokonce i jedno růžové pro holky :) Autíčka jsou hit stále a Kuba v tomhle ohledu kluka opravdu nezapře.Box s nářadím (koupíte ZDE) zálibu v montování jsem už zmiňovala výše a tohle je přesně typ hračky, která s dítěte roste a stále má před sebou spoustu potenciálu na hraní před sebou.Nasazovací kroužky (koupíte ZDE) jsou taky taková klasika, kterou se děti zabaví a ještě si procvičují motoriku.
Vkládačka s tvary (koupíte ZDE) je za mě opět takový must-have na rozvíjení motoriky a podobný typ hraček má doma pravděpodobně většina dětí.


Labyrint rozvíjí jemnou motoriku i prostorovou orientaci a úplně si pamatuju, jak se od něj Kuba nemohl odtrhnout, jakmile se naučil sám sedět. Do té doby ho bavilo do korálků cvrnkat, ale s příchodem sezení dostalo hraní s ním úplně nový rozměr. Tento s medvídkem je značky Bloomingville a kupovala jsem ho na Amazonu.

Papírové stohovací kostky jsou Djeco (podobné najdete i třeba tady) jsou klasika. Papírové jsem zvolila protože nehrozí poranění při pádu jako u těch dřevěných. Plus miluju ty obrázky na nich, které pak najdou další využití, až se Kuba bude učit třeba počítat.Náklaďák s autíčky (koupíte ZDE) je super v tom, že má jednak provázek, takže ho dítě může tahat a taky obsahuje 3 menší autíčka, která jsou super třeba na cesty, kdy nechcete tahat velké hračky. 


Veselé pastelky jsou od Fisher Price a mají opět několik funkcí. Dítě s nimi trénuje zasunování zpátky na místo, barvy, počítání a ještě se na pastelkách může učit i pocity (podle výrazů jednotlivých pastelek). Pokud dítě správně pastelku do stojánku umístí, tak různě hraje a říká básničky v češtině.Magnetky Djeco s dopravními prostředky. Něco mi říká, že magnetky a samolepky budou hit u hodně dětí. Navíc tyto jsou uložené v krásné dřevěné krabičce, takže je jejich skladování o to hezčí.


Knížky jsou velké téma a taky by si asi zasloužily svůj extra článek, tak třeba něco do budoucna. Dávám je sem spíš pro úplnost, protože je Kuba miluje už od malička a drží ho to doteď. Jako miminko začínal s knížkami, které vydávají různé zvuky a pak si strašně zamiloval ty s pohyblivými komponenty (u nás doma boduje snad cokoliv od Svojtky).
DUPLO je asi taky úplná klasika, která hodně dětem doma nechybí. Většina stavebnic je od roka a půl, ale všechny dílky jsou velké a dobře se s nimi staví i menším dětem. Postupně dokupujeme různé sady a nemůžu se dočkat, až přijde ten správný čas kreativního stavění a návrat do dětských let, kdy jsem s legem dokázala trávit hodiny!


Gumové hrací kostky (značku už si bohužel nepamatuji) jsme Kubovi koupili jako alternativu k těm dřevěným, protože jak už jsem zmiňovala výše, pro menší děti můžou být trochu nebezpečné (a i když na ně omylem šlápnete, máte chuť je vyházet z okna :) Kostky pískají a po stranách mají různé tvary, zvířátka a číslice.


A stále je největší zábava je potom všechny rozmetat do všech stran :) Auta a náklaďáky - těch už máme několik od klasické velké Tatrovky až po menší bagr nebo popelářské auto. Jak jsem psala výše, Kuba miluje všechno, co má kola a neskutečně dlouho si s autíčky dovede hrát.


Hrací pejsek Fisher Price je taky taková klasika a když jsem se vás před nějakou dobou ptala, jestli ho jako dárek můžete doporučit, snad většina odpovědí vyzněla kladně. Kuba ho dostal minulý rok k vánocům a řekla bych, že okolo toho roku věku ho bavil nejvíc. Teď už ho vůbec nebere a mnohem víc ho zajímají autíčka.

A to je asi všechno. Teda řekněme taková ta hlavní část, protože se vsadím, že jsem na něco zapomněla :) A nepočítám sem petlahve nebo krabici kapesníků, se kterou je taky někdy pěkná zábava, ne že ne :) 

Tak mi dejte vědět, jaké hračky bodují nebo bodovaly u vašich dětí a co můžete doporučit a nebo co za vás byla ztráta peněz a děti si s tím ve výsledku moc nehráli :)

2 komentáře:

  1. Dík za tipy, Renčo, brzy se to bude hodit :) My teprve začínáme blbnout s muchláčky a pár chrastítky, tak aspoň budu vědět, po čem časem sáhnout :) Už teď ale můžu říct, že u nás má úspěch ta šustící hračka z DMka! Když mu tím šustím, tak z toho nemůže spustit oči :D

    OdpovědětVymazat
  2. tak toto sú super tipy :) o chvíľu už čo to využijem aj ja :P

    WHEN PIGS FLY

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)