pondělí 7. ledna 2019

Q&A NAŠE REKONSTRUKCE - ODPOVĚDI NA VAŠE OTÁZKY

Pro pravidelné čtenáře nebo sledovatele mých sociálních sítí tohle asi nebude žádná novinka. V roce 2018 jsme si s manželem splnili sen o našem vysněném bydlení. O naší cestě jsem vám psala už dva články a ty si můžete připomenout ZDE a ZDE. Tam najdete případně odpověď na otázky typu, jestli jsme zvažovali spíše byt nebo dům, co nakonec rozhodlo a co nás třeba v začátcích čekalo zařídit, než se s rekonstrukcí mohlo začít. Níže jsem pak vybrala takové ty často se opakující dotazy, které vás zajímají. Tak snad najde většina z vás odpověď na to, co vás zajímalo :)
Kolik vás rekonstrukce stála?

To je asi úplně nejčastější otázka a asi pochopíte, když vám na ní neodpovím. Respektive je tohle tak strašně individuální věc, že to ani nejde porovnávat, protože záleží na strašně moc aspektech. Ceny se strašně moc liší i podle jednotlivých krajů a jinak vás vyjde rekonstrukce bytu v Praze nebo na vesnici někde na Moravě. Ale ohledně rozpočtu vám dám jednu dobrou radu - vždycky poptejte více firem, ať máte cenové porovnání. My jich poptali víc a ceny se lišily i o sta tisíce, což zní šíleně, ale je to realita. A určitě bych se cenou neřídila v první řadě, ale danou firmu si vždy trochu prolustrujte, snažte se najít nějaké opravdové a reálné recenze a hodnocení. Je jasné, že se vždy najde někdo nespokojený a žádná firma nebude mít asi plný počet bodů, ale je mnoho způsobů, jak si kvalitu služeb prověřit.
Využívali jste služeb architekta nebo nějakého designového studia?

Vizuální návrh a kompletní zpracování projektu (respektive podkladů pro projektanty) byl v režii naší úžasné architektky. Na úplném začátku jsem jí ukázala prostory a přednesla jí svou vizi, kde bych chtěla co mít. Hodně jsme řešily i celkové pojetí interiéru, do jakého stylu ho chci ladit, barvy, doplňky, co se mi líbí atd. Nebylo to jen o tom, kam umístit okno nebo dveře. Byly jsme od začátku naladěné na stejnou vlnu a viděly prostor dost podobně a tudíž byla naše spolupráce od A do Z báječná! Takže po zaměření celého domu (což je nutné) od sklepa až po půdu bylo možné začít vytvářet konkrétní návrh a vizualizace. Je neskutečné, co vám dneska program v počítači dokáže ukázat a my tak viděli, jak moc světla bude třeba během léta v obýváku nebo jestli nám nebudou pouliční lampy svítit do oken atd. Hodně jsme řešili tvar a umístění schodiště, to musel posvětit i statik (tedy samozřejmě celý projekt, ale schodiště bylo hodně klíčové kvůli bodovému zatížení) a řešilo se i probourání vchodu mezi novou a původní částí. Jakmile byla vizualizace hotová, sehnali jsme si projektanty, kteří řešili technickou část, komunikaci se stavebním úřadem, všechna razítka i dokumenty. Architektka pak několikrát na stavbu i přijela a hlídala takové ty detaily, které laik nevidí a kontrolovala, zda se postupuje podle stavební dokumentace. Což samozřejmě může dělat i stavební dozor, ale ona je perfekcionistka a chce si to zkontrolovat i osobně :) Stavební dozor jsme měli nezávislý na stavební firmě i projektantům, aby odhalil případné nedostatky a byl nestranný. To rozhodně doporučuji zejména v začátcích stavby, kdy je spousta věcích klíčových a později je měnit může být už problém. A pozvolna se tímto tématem dostávám k další otázce.


Kdo vám pomáhal s interiérem, nábytkem, vybavením atd?

Jak jsem psala výše, celkový koncept, jak bude prostor laděný, jsem řešila od začátku s architektkou. Samozřejmě veškerá konečná rozhodnutí byla na nás a i kdyby si ona přála třeba kulatý stůl v jídelně a mě se nelíbil, tak si ho stejně vyberu podle svého uvážení :) Ale byla spousta věcí, ve kterých jsem si nechala ráda poradit a ve kterých jsem tápala. Proces vybavování a dolaďování detailů bude ještě hodně dlouho trvat a jsme teprve na začátku. Ale kdo někdy stavěl nebo se stěhoval do prázdného prostoru, tak to asi moc dobře zná a některé věci prostě chtějí čas a nemá cenu je uspěchat. A já jsem navíc typ člověka, co si něco vysní v hlavě, má přesnou představu, ale někdy mu trvá, než tu celou skládačku poskládá tak, aby s tím byl spokojený. A nebudu vám lhát, několikrát jsem objednala nějaký kus nábytku, aniž bych si třeba předem změřila, jestli se na místo vejde nebo nezabere půlku místnosti a doufala, že ve výsledku to bude pasovat :) A zatím naštěstí dobrý a měla jsem to asi nějak podvědomě spočítaný a intuice mě vedla, že to tak má prostě být. Je ale rozhodně výhoda, když si s designérem nebo architektem vybudujete skvělý vztah a nebude mu vadit, když mu na messenger pinkáte fotky nábytku nebo doplňků a ptáte se na jeho názor klidně pozdě večer :) To je vážně k nezaplacení.Kde jste vybírali nábytek?

Musím říct, že za celou tu dobu, co rekonstrukci plánujeme, jsem se stala už celkem expertem na nabídku všech možných řetězců s nábytkem a doplňky. Plus na internetu ráda hledám třeba na Favi, kde se dají filtrovat různé styly interiérů a díky tomu jsem objevila spoustu úžasných věcí i e-shopů, které jsem neznala. Nicméně u nás je to takový mix - něco zůstalo původní (např. gauč IKEA), něco bylo nové, protože jsme to buď ze starého bytu nestěhovali nebo to prostě neměli. Jídelní stůl a židle máme z Jysku, šatnu, postel, komody, skříňky nebo křeslo jsou IKEA. Knihovnu s pracovnou si musíme nechat udělat na míru, protože máme atypický prostor, kam by nic z řetězce nepasovalo. Nicméně se nejvíce pohybujeme v IKEE nebo Jysku a pak je to taková směs. Velké téma jsou pro mě rozhodně svítidla, protože jak jsem zjistila, není to snadné, jak jsem si na začátku myslela (a stojí to docela dost peněz). V tomhle ohledu jsem si od naší architektky nechala hodně poradit. Samostatné téma jsou pak obecně třeba truhláři a zakázková výroba, protože kapacity těch kvalitních jsou naplněné na dlouhé měsíce dopředu. Takže bůh ví, kdy se třeba knihovny dočkáme a zda to bude ještě letos :)Máš tip na nějaké nevšední řešení, zajímavé materiály nebo vychytávky?

Dost zajímavý dotaz, nad kterým jsem musela chvíli přemýšlet. My tu vlastně ani nemáme nic nevšedního, když neberu v potaz prostor hlavní místnosti. To pro někoho možná může být nevšední řešení a několikrát jsme si vyslechli, proč neuděláme místo jednoho obřího prostoru několik menších místností atd. Nevšední bude možná jen zábradlí na galerii, protože nechce žádné klasické dřevěné, ale buď ocelovou vyplétanou síť nebo sklo, ale stále to nemáme úplně dořešené a vybrané. Nicméně tu nemáme asi nic netradičního nebo neobvyklého - žádné betonové stěrky, luxfery, marmoleum, krb ani závěsná křesla v obýváku :) Jako "vychytávku" beru využití místa pod schodištěm k vytvoření komory, kam se dá uskladnit dost věcí od vysavače po čistící prostředky atd. Ale pokud vám prostor bude navrhovat nějaký designér nebo architekt, tak vám ho určitě navrhne plně funkční, vychytané a využité do posledního centimetru. To je rozhodně výhoda oproti tomu, když si něco takového navrhuje laik sám a nevidí právě ty detaily nebo potenciál daného prostoru. Doufám, že vychytaná bude jednou kuchyně, čímž se dostávám k další časté otázce.


Co vaše kuchyně? Máte ji už hotovou a jak bude vypadat?

O kuchyni jsem celou dobu vlastně ani nemluvila, protože nebyla na pořadu dne. Nebyl čas ani moje mentální kapacita, abych řešila i ji, protože jsem měla dost starostí s novou částí. Kuchyň tedy máme původní, což momentálně není rozhodně nejideálnější řešení, protože dříve ta místnost plnila i částečně funkci obýváku, který se ale už přesunul do nové části. Tudíž teď máme sice celkem velkou místnost, nicméně její potenciál není naplněn ani z poloviny a do budoucna se to musí změnit. Jenže plánování kuchyně beru jako hodně zodpovědnou věc a je to investice za dost peněz na strašně moc let. Když vás omrzí gauč nebo židle, prostě je můžete vyměnit, ale u kuchyně to už tak snadné není. Takže až se teď uklidní první vlna dolaďování nové části, musím se vrhnout na prozkoumání všech možných kuchyňských studií, nechat si vypracovat vizualizace i cenové nabídky. A jestli to bude stejně vyčerpávající jako výběr podlahy, tak mě to asi odrovná na zbytek roku :) Nicméně někde hodně hluboko se na to těším, protože jsem si krásnou a funkční kuchyni přála od doby našeho prvního bytu, kde byla úplně miniaturní kuchyně a nešlo tam skoro nic dělat. Takže jakékoliv tipy, rady i doporučení, co se kuchyní týkají, jsou více než vítány, díky!


(Pinterest)
S čím jste byli spokojeni a co byste udělali příště jinak?

To je celkem obecná otázka a může se týkat více témat okolo rekonstrukce. Byli jsme spokojeni s prací stavební firmy (nebo řekněme s 90%, protože nedostatky se najdou všude), byli jsme spokojení s tím, jak nám vyšlo počasí (tropické léto se vážně hodilo), s tím, že šlo všechno víceméně bez větších problémů a během stavby se nenarazilo na nějaké kostlivce ve skříni. Samozřejmě nejsme s manželem stavaři, technicky nerozumíme ani trámům, oknům nebo komínům, takže jsme plně důvěřovali odborníkům, kteří jednak připravovali projekt a poté to celé dávali dohromady. Možná by to někdo jiný navrhnul nebo postavil jinak, ale tak jak je to teď, je z 95% podle naší prvotní představy. Jestli bysme něco příště udělali jinak? Možná se mě na to zeptejte za rok nebo delší dobu, kdy se třeba objeví nějaké problémy, zjistíme, že okno mělo být víc doleva, schody měly být vyšší nebo stropy nižší :) Zatím se stále zabydlujeme a vychytáváme všechny mouchy a zjišťujeme, co tu všechno vlastně máme.


(Pinterest)


Co vás nejvíce na celé rekonstrukci překvapilo a co jste nečekali?

Nečekala jsem, že ve výsledku budeme mimo domov tak dlouho, protože původní představa byla trochu jiná. Překvapilo mě, že vám sousedi můžou bojkotovat třeba okna a pokud nebudete mít jejich souhlas, vůbec nemusíte získat stavební povolení. Celkově všechno to papírování, razítka, povolení, revizní zprávy atd. mě stále překvapují a na úplném začátku jsem vůbec netušila, kolik času to všechno zabere. Pořád mě udivuje, kde se bere ten všechen prach, když už se tu dávno nic nevrtá ani nestaví a momentálně mě překvapuje celý proces vysychání zdiva, který je delší, než jsem si myslela.Co můžeš doporučit někomu, koho rekonstrukce teprve čeká?

Buďte trpělivý a připravený i na nečekané. Obklopte se odborníky, kteří tomu rozumí a budou naladěni na stejnou vlnu jako vy. Mějte kvalitní smlouvy se všemi firmami, kde bude zmíněné i penále za nedodržení časového harmonogramu a buďte velice důslední v kontrolování odvedené práce. Nečekejte, že všechno bude hned a raději si někdy počkejte trochu déle, než abyste něco uspěchali a za pár let si to vyčítali.


(Pinterest)

Jak se dá rekonstrukce zvládnout při práci nebo s malým dítětem?

Upřímně nevím, jak bych tohle zvládla, kdybych chodila na full time do práce! Už když jsme plánovali a já ještě nebyla na mateřské, tak jsem často narážela na problémy třeba s neflexibilní otvírací dobou různých studií nebo showroomů. Zajít třeba do podlahového studia po mé pracovní době bylo ve všední den úplně nemyslitelné a o víkendu často ani otevřeno nebylo. A to nemluvím o tom, že byly dny, kdy jsem několik hodin trávila jen tím, že jsem volala s někým ze stavby, s nějakým dodavatelem nebo řemeslníkem a řešila všechno možné. Neumím si to představit a vlastně beru trochu jako výhodu, že jsem na mateřské a časově jsem mnohem víc flexibilní. A s dítětem se to dá zvládnout asi jen díky skvělé rodině, která vás u sebe na několik měsíců ubytuje a poskytne vám náhradní domov :) V našem případě nebylo technicky možné během rekonstrukce doma být a zvlášť s dítětem jsme museli pryč. A samozřejmě patří velký dík i našim skvělým kamarádům, kteří nám pomáhali od malování, stěhování nábytku až po jeho montáž nebo třeba jen hlídání Kuby, když jsme potřebovali něco na domě dodělávat.
Je všechno podle vašich představ?

Když si vezmu, jaká byla naše úplně první představa, jak jsme si přáli, aby prostor vypadal a jak vypadá momentálně, tak je to vlastně až za hranicí našich představ. Celou dobu máte ten prostor jen na pláncích nebo vizualizacích v počítači, ale pořád to není to samé, jako když je reálně hotový a vy jen stojíte uprostřed a štípete se do ruky, jestli se vám to celé nezdá. Protože na začátku bylo něco až trochu nemyslitelného, od čeho nás několik lidí i zrazovalo a na konci toho všeho je tak trochu splněný sen (trochu hodně). Samozřejmě pokud nestavíte úplně nový dům a jen předěláváte už nějaký stávající, musíte si uvědomit, že jsou určité věci, přes které nejede vlak. Ne vždy jde něco už postaveného úplně změnit, vybourat nebo mít třeba 100% podle nějaké vize. S tím ale musíte od začátku počítat a připravit se na možné překážky, které vám do cesty můžou spadnout.Jak vypadal prostor před rekonstrukcí?

Haha, dlouho jsem zvažovala, jestli ukázat před a po, ale pak jsem si řekla, že by to pro někoho mohla být vlastně inspirace a určitá naděje. Což zní asi divně, ale někdy i z totálně strašnýho prostoru můžete udělat místo snů :) A neposlouchejte ty, kteří vás od vašeho snu můžou třeba zrazovat, protože jim na konci spadne brada a všechno se může úplně otočit!Původní stav - stará půda, trámy, spousta harampádí, nevyhovující střecha, tma a žádné zateplení. Po několika měsících se z toho může stát vaše vysněné bydlení! Budeš dělat house-tour?

Jestli se pro to někdy rozhodnu, tak až ve chvíli, kdy bude většina místností hotová alespoň z většiny naší představy :) Takže nic slibovat nebudu, ale koho zajímá víc, nechť sleduje můj Instagram @rendyordinarylife a tam minimálně střípky z toho všeho vidět může už teď :)

2 komentáře:

  1. Zrovna dnes jsem si dělala návrh toho, jakou bych měla ráda kuchyň.. :D :)

    OdpovědětVymazat
  2. Krásné fotky! :) Jojo vysychání, to je zlo :D bydlíme v novém už skoro rok a větrat musíme dvakrát denně, jinak by vše plesnivělo :D Ten nápad obýváku je skvělý! :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)