úterý 17. dubna 2018

Co z výbavičky se osvědčilo?

Když jsem byla těhotná a řešila výbavičku pro miminko, měla jsem určité představy o tom, co bych chtěla. Samozřejmě jsou položky, co jsou nutné a pak některé, které jsou navíc a člověk se musí rozhodnout, jestli jsou pro něj či miminko potřebné nebo nadbytečné. 

Jak to ale zjistit předem, že? Každý vám bude doporučovat něco jiného a tvrdit, že tohle nebo tamto potřebujete (nebo naopak nepotřebujete). Po několika týdnech už začínám vidět, které věci z výbavičky nám doma slouží skvěle a které nám život usnadňují nebo které byly zbytečné. Ráda bych postupně takhle shrnula, které věci se nám osvědčily (někdy klidně i ty na opačné straně) a které bych za nás tři mohla doporučit. Když by se mě zeptala třeba těhotná kamarádka, co si má pořídit, řekla bych jí přesně tohle, to co teď napíšu vám :) A budu moc ráda, když mi dáte vždycky vědět, co se osvědčilo vám a co byste třeba i svojí kamarádce rozhodně doporučily. Příště bych se chtěla věnovat i dalším kategoriím věcí z výbavičky (oblečení, hračky, doplňky atd.)


MONITOR DECHU & CHŮVIČKA

Je mi jasné, že pro někoho je to možná zbytečná část výbavičky, ale já měla od začátku jasno v tom, že monitor i chůvičku chci. Ať si každý říká co chce, mě se díky tomu spí v noci klidněji a to je myslím to hlavní. Zároveň jsem od začátku měla jasnou představu, že chci 2v1 a nechci extra monitor a extra chůvičku. Jak naivní to bylo, protože po tom, co jsem se o to začala zajímat více, jsem zjistila, že není zas tolik výrobců, co nabízejí 2v1. Koupíte trilion chůviček i trilion monitorů dechu, ale aby to bylo pohromadě, to už tak časté není. Chtěla jsem osvědčenou značku a po tom, co jsem si ve svém okolí udělala menší průzkum od zkušených maminek, vyhrála to značka Angel Care. Moc se mi líbí i jeho vzhled, což ale samozřejmě není to podstatné, jen takový bonus navíc. Jakmile přestanete chtít využívat monitor dechu a od jednotky odpojíte podložky, které monitorují dech miminka a jsou umístěné pod matrací, tak vám "andělíček" slouží jen jako chůvička. Čili andělíčka umístíte k miminku (do postýlky nebo klidně kočárku) a u sebe si necháte rodičovskou jednotku. Oboje můžete mít zapojené v zásuvce nebo jen na baterky, takže ho klidně můžete dát k mimču do kočárku, když ho máte třeba na zahradě a žádná zásuvka není poblíž. Rodičovská jednotka monitoruje i teplotu vzduchu u miminka a zapne se jen ve chvíli, kdy je okolo miminka nějaký ruch. Jinak o ní prakticky nevíte. Nemá cenu vás zatěžovat technickými detaily nebo parametry, protože kdo má zájem, sám si je na internetu dohledá. Možná ještě dodám, že svatozář andělíčka slouží i jako noční světýlko, takže když potřebujete miminko v noci třeba zkontrolovat, máte světlo hned po ruce. Já jsem s chůvičkou velice spokojená a za sebe můžu jedině doporučit, protože 2v1 mi přijde mnohem praktičtější a ve výsledku možná i levnější, než kupovat oboje zvlášť.

ŠUMÍDEK

Další věc, kterou asi každá maminka do základní výbavičky nepořídí. Medvídek po zapnutí vydává bílý šum, který miminku připomíná zvuky, když bylo v bříšku a uklidňuje ho a pomáhá třeba při usínání. Bohužel ne na všechny děti to funguje a proto než se rozhodnete šumídka koupit, můžete nejdříve vyzkoušet dát k miminku zapnutý bílý šum třeba z mobilu a zjistíte, jak na něj reaguje a poté třeba šumídka koupit. U nás se rozhodně vyplatil, protože Kubu krásně uklidňuje a funguje na něj! Tento od značky MyHummy má několik různých šumů, které můžete přepínat a zvyšovat i jejich hlasitost.KOŠ NA PLENY

I koš na pleny patřil k položkám výbavičky, které jsem rozhodně chtěla a nemínila se jich vzdát. Vybírala jsem dlouho a rovnou zavrhla všechny, do kterých se musí kupovat speciální pytle, do kterých se pak plenky balí. To mi přijde zbytečné a když si člověk spočítá, kolik třeba za rok utratí jen na těch náplních, tak mi to přijde neekonomické. Chtěla jsem nějaký velký, který nebude po třech plínách plný a zároveň do něj půjdou dávat klasické odpadkové pytle. Našla jsem tedy koš značky Diaper champ a jsem maximálně spokojená. Prodávají se tedy i v menší velikosti a v různých barvách, ale mě se nejvíce líbila tato neutrální bílo-šedá verze. Plenky z koše nijak nezapáchají a zároveň se snadno plné pytle odstraňují a koš se snadno čistí a dezinfikuje. Nový není úplně nejlevnější, ale často je seženete i z druhé ruky a myslím, že zrovna u koše na plenky je to úplně jedno a nějakou tu kačku na plenky samotné vám to ušetřit může.
ODSÁVAČKA MLÉKA

Tohle byla položka výbavičky, u které jsem doufala, že nebude vůbec potřeba. Když ale nastala situace, kdy byla nutná, byla jsem neskutečně ráda, že ji mám. Rozhodně bych všem doporučila tu elektrickou a ne manuální. Ta mi přijde úplně k ničemu a navíc ta práce s ní je neuvěřitelně namáhavá. Konkrétně tato značky Medela není úplně levná záležitost a proto bych klidně počkala, až se miminko narodí a vy zjistíte, jestli odsávačku budete potřebovat nebo ne a předem jí třeba nekupujte. Mám pocit, že je i v porodnicích případně půjčují, tak si to před porodem zjistěte, ať máte klidnější šestinedělí :)HNÍZDEČKO

Tohle byla naopak položka, kterou jsem chtěla do výbavičky od začátku. Doma máme dokonce dvě a je to úplně skvělý! Jedno větší (údajně až do roku) od MMMoje máme v postýlce a menší od MimiConcept je takové cestovní a přenášecí. Bereme ho s sebou na návštěvy a Kubík v něm spinká a nebo ho dáváme do naší postele v ložnici, když nechce spinkat ve svojí postýlce. Je to super praktické a ze začátku mě děsně nebavilo tahat to jedno velké, které není skladné. Zvlášť v noci, kdy je člověk rozespalý a chce, aby mimčo co nejdříve usnulo a nechce vytahovat obsah postýlky sem a tam. Pro mě osobně je tedy hnízdečko maximálně praktické a užitečné a rozhodně bych ho doporučila každé nastávající mamince.
RUKÁVNÍK (RUKAVICE) NA KOČÁREK


Tohle považuju za úžasnou vychytávku a doporučuju ho rozhodně všem! Jelikož se Kuba narodil v únoru, rozhodně jsme JE využili od začátku, protože bylo ještě dost chladno. Pokud čekáte mimčo v létě, asi ho nepotřebujete pořizovat hned, ale jakmile začne podzim a chladné počasí, neváhala bych s nIMI ani minutu. Ruce jsou pěkně v teple i při dlouhé procházce a člověk rukávník využije dříve či později. Pokud vám nesedí rukavice, dělají se i návleky na celá řídítka, ale za mě jsou lepší rukavice a drží se v nich více tepla. Tyto jsou přímo od Stokke (koupíte ZDE), ale rukavice vyrábí samozřejmě hodně značek.
NOČNÍ LAMPIČKA

Taková blbost, ale jak strašně praktická (a roztomilá) je. Když jsem lampičky kupovala, tak jsem je zamýšlela spíše více jako dekoraci, ale postupem času se z dekorací vyklubaly praktické a funkční záležitosti :) Když Kubíčka kontroluju v noci v postýlce, nechci svítit klasickou lampičkou, která by ho mohla budit. To samé při krmení a přebalování. Lampičky vydávají decentní světlo, tak aby miminko nerušily a mám jich více, různě po pokoji, abych nemusela přenášet pořád jen jednu. A až bude Kuba větší, bude je mít jako usínací lampičky, aby se ve tmě nebál. Už si bohužel přesně nepamatuju, kde jsem kupovala tu duhu nebo mráček, ale byl to nějaký český eshop s dětským zbožím. A ta liška byla vánoční Sephora kolekce, takže tu už bohužel neseženete.
DUDLÍKY

Tohle je vždycky velice kontroverzní téma a některé matky jsou až agresivní, když na ně přijde řeč :) Zcela upřímně - ať si každá máma dává svýmu dítěti co chce a co uzná za vhodné. Nemám ráda ty řeči, že dudlíky kazí kojení, protože to prostě není pravda a já zastávám názor, že lepší v puse dudlík než prsty. Nedáváme ho Kubovi pořád, většinou jen před spaním, když vidíme, že se mu hůř zabírá. On si podudá, za chvíli dudlík vyplivne a spí jako dudek. Takže za mě je to rozhodně praktický pomocník a je mi upřímně jedno, kdo si o tom co myslí :) Kuba si zatím nejvíc oblíbil značky MAM a Nuk.

UPDATE: Ve 4 měsících Kuba dudlík definitivně vyplivnul a nikdy víc do pusy nevzal :) Míval ho opravdu jen před usutím nebo na uklidnění a s velkým odstupem času můžu potvrdit, že to na něm nezanechalo žádné následky, prsty si do pusy nestrká a usíná v pohodě bez čehokoliv jiného, takže se svým miminkům dudlíky nebojte zkusit dát :)
STERILIZÁTOR DO MIKROVLNKY


Opět položka, co možná nebude na top listu u každé maminky, ale u nás využití rozhodně našel. Jeho použití je ultra snadné, protože do něj nalijete vodu, dáte do něj od dudlíků až po lahvičky skoro cokoliv a strčíte na pár minut do mikrovlnky. A hotovo! Od té doby, co ho doma máme, mám pocit, že potřebuju půlku naší domácnosti sterilizovat, takže je to i trochu obsese :)

10 komentářů:

 1. Přiznám se, že z tvých vychytávek a nezbytností nevlastním skoro nic:-) Jen tedy rukávník na kočár a chůvičku a monitor dechu, ale ty už v dnešní době beru spíš jako samozřejmost.
  scruffy@seznam.cz

  OdpovědětSmazat
 2. Za mě rozhodně více takových článků, čekáme mimčo v říjnu a každý takový článek je super. Hnízdo si chci určitě pořídit,jen mi poraďte, jak to ty matky na netu myslí, že dítě má ležet na rovném...vždyť v tom hnízdecku má pod sebou také rovnou plochu?

  OdpovědětSmazat
 3. Ty lampičky jsou kouzelné :) Výbavičku máme skoro podobnou, akorát jsem nepořizovala monitor dechu a o šumícím medvídkovi slyším poprvé. Odsavačka se mi osvědčila ruční, jelikož hodně cestujeme. Kočárek je moc hezký.

  OdpovědětSmazat
 4. Hezký napsáno. Jen mi přijde dost zbytečné kupovat některé věci nové . Chůviček i monitorů a kočárků jsou plné bazary, koš na pleny stačí obyčejný velký. Hnízdo jsem si šila sama a lampičku vyrobil manžel.

  OdpovědětSmazat
 5. Super clanek :) vybavicku jsme meli dost podobnou. Krome hnizda mame temer vse stejne. Vsemi deseti doporucuji!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Mně se ještě osvedčil podhlavníček od Babymoov. Super věc, aby se miminku neoploštila hlava v prvních měsících života.

  OdpovědětSmazat
 7. super článek :) máme, nebo měli jsme téměř vše, až na sterilizátor a chůvičku (ta pro nás byla zbytečná). monitor jsem rušila asi ve třech měsících, kdy už pro něj nebylo využití. šumídka máme v kolotoči, ve kterém je i projektor a kromě bílého šumu i ukolébavky. já teda odsávačku dopiručuji už do porodnice. byla mi vymluvená, ať počkám jestli ji budu potřebovat a litovala jsem :D u nás v porodnici půjčovali právě jen ty mechanické (což bylo peklo) a jelikož nás propouštěli na víkend odpoledne a nebylo kde ji pak narychlo sehnat, opravdu jsem litovala :D koš na pleny jsem taky dodatečně pořizovala, podle mě hygienická nutnost. hnízdečko nám šila tchýně, akorát synek z něj ve 4 měsících vyrostl a chudákovi mu trvalo si zvyknout na spaní bez něj. lampičku jsem pořizovala kvůli nočnímu přebalování, nakonec vyhrál méďa od disaster. dudlíky taky používáme na utišení ve společnosti, nebo u doktorů. byla jsem proti nim, než mi na něj dítě naučili právě doktoři :D

  OdpovědětSmazat
 8. To jsou krásné věci. Určitě velmi užitečné!

  OdpovědětSmazat
 9. Nikola K: to možná myslí tak, že se miminkům nedávají pod hlavu žádné polštáře :) Je možné dát třeba klínek pod matraci, aby miminko nebylo úplně vodorovně a nemohlo třeba tak snadno blinkat. Ale hnízdečko je normálně rovné a můžete si ho dát jak do postýlky, tak klidně třeba během dne na gauč nebo do své vlastní postele a miminko bude spát s vámi :)

  OdpovědětSmazat
 10. Za mě teda rozhodně monitor dechu. I když nerada, musím přiznat, že jsem těžká kuřačka a tím pádem byla větší pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojence, takže monitor dechu byla první položka naší výbavičky. S otázkou dudlíku naprosto souhlasím, nechápu agresivitu některých matek v této otázce.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)