sobota 9. prosince 2017

Skvělé rady, které jsem dostala ohledně ...

Každá nastávající maminka dostane do porodu spoustu užitečných i neužitečných rad a doporučení. A nemyslím teď ty oblíbené ve stylu "hlavně se teď vyspi, protože pak už se nevyspíš nikdy" atd. Myslím, teď spíše ty praktické, co ocení každá nezkušená těhule, která čeká první miminko a tak trochu se topí v záplavě produktů, které trh nabízí. 

Uznávám, že jsem typ člověka, co má rád vyžádané rady, ráda si poslechnu tipy a doporučení ostatních zkušenějších, ale ve výsledku si to stejně udělám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a v některých ohledech mám názor svůj vlastní :) Och, jak typické, že. Jsou ale rady, které se opakují a na kterých určitě něco je a které ráda poslechnu a ráda se jimi budu řídit. Některé jsem sepsala a dost mě zajímá váš názor a případně i vaše rady a tipy, které mi můžete dát z pohledu zkušené nebo také teprve nastávající mámy.Co radily kamarádky, maminky nebo tchýně vám? :)

Plenky, plenky, plenky!

Nebavíme se teď o těch jednorázových na přebalování. Bavíme se o látkových, kterých je s miminky potřeba spousta. Mimča s nimi utíráte, podkládáte, zakrýváte a spotřeba roste. Zvlášť když má člověk doma malého poblijóna, určitě ocení jejich zásobu. Tohle mi na srdce kladla snad každá maminka - udělej si velkou zásobu, uvidíš, že to oceníš. Takže se zásobuji plenkami různých velikostí i materiálů a řeknu vám, je to teda náročný :) Na trhu jich je spousta a já se opět rozhodla, že nakoupíme různé velikosti i materiály a uvidím, co bude vyhovovat. Dostala jsem tip, ať si nakoupím nějaké bambusové plenky, že jsou úplně nesrovnatelně jemné oproti klasickým bavlněným plenkám a je to fakt! Už jen když jsem si osahávala obě najednou, bylo to neskutečné a ty bambusové jsou úžasné. Jsou sice dražší oproti bavlněným, ale ty bavlněné nechám na takové ty "špinavé" záležitosti a ty bambusové budu používat, když do nich budu miminko třeba balit nebo ho jimi podkládat atd.

Praktické oblečení 

Mám už tři malé neteře a všechny jsem oblékala i přebalovala od malička, takže co se manipulace s pidi miminky týče, nemám už po těch letech takový strach. Samozřejmě jsou situace, kdy se člověk bojí, že mimču vykloubí ruku nebo zlomí nohu při oblékání, ale jde se tomu trochu vyhnout výběrem oblečení. Ideální jsou bodýčka nebo pyžámka, která jde celá rozepnout na zip nebo na druky po celé jejich délce. Je to super i pro nejisté tatínky, kteří se oblékání bojí a často se mu raději vyhýbají :) Většinu toho úplně nejmenšího oblečení jsem se tedy snažila vybírat co nejvíce rozepínacího, protože co kdyby mě i tak přepadnul strach a já se začala bát, že toho nebohého tvorečka zmrzačím při oblékání :) Rad ohledně výběru oblečení je spousta a podle mě patří mezi jedny z nejčastějších.


Ponožky vs. capáčky

Už několik zkušených maminek mi radilo, ať se pokud možno vyprdnu na ponožky a raději kupuji dupačky nebo polodupačky, které mají dole "ponožky" rovnou našité. Nevím jak se tomu říká v mama sféře, ale já tomuhle typu říkám dupačky s capáčky :) Některá mimča ponožky hned skopou a na nožičkách jim tak nic nezbyde, což zejména třeba v zimě není praktické. Ponožek máme teda jen pár, ale za to jsou tak rozkošné, že alespoň na nějakou fotku to na nohách udržet musí :) Když už prý ponožky budu kupovat, mám se dívat na to, aby byla pata alespoň trochu tvarovaná a nebyl to takový beztvarý pytlík, který z nožičky mimčo sundá dvěma tahy :)Nekupuj žádné botičky pro novorozence

Miminka botičky nepotřebují, to všichni víme. Ale odolejte domu nějaké koupit, když jsou táááák rozkošné! Takže samozřejmě, že už v šuplíku asi čtvery máme :) Všem se zdají rozkošné, všichni víme, že jsou zbytečné a každá máma asi tajně doufá, že se jí je podaří udržet deset sekund na dětské nožičce, aby si je mohla alespoň vyfotit :) 
Dudlíky

Velké téma, které řeší asi každá maminka. Někdo je proti a mimču je dávat nechce vůbec. Někdo je pravý opak a jejich používání podporuje. Já chci koupit různé značky i materiály, aby si je prcek mohl všechny ožužlat a sám se rozhodnout, jestli dudlík bude chtít nebo ne. Jestli bude po mě, bude ho vyžadovat ještě tak v pěti letech :) Pro mě osobně je lepší varianta, aby cucal dudlík než palec, ale jsou věci, co prostě neovlivníte. Takže zatím doma kolektuju různé značky a nechám se překvapit, co na to pak řekne :) Jaké značky se osvědčily u vás?
Zavinovačky - ANO nebo NE?

Další velké téma, na které se názory různí. Já se nakonec rozhodla pro swaddler, který není jako klasická zavinovačka, ale vypadá spíš jako bodýčko se suchými zipy, do kterýho mimčo zabalíte jak vánočku. Hodně maminek mě od klasické a "tradiční" zavinovačky odrazovaly, že je to zbytečné, mimčo z ní rychle vyroste a některé děti to navíc nesnesou a nelíbí se jim to. Tak uvidíme, jak to bude od nás, ale pokud se mu pořádné zabalení bude líbit, máme připravený tento SwaddleMe, který je všemi chválený a doporučovaný.

Při výběru oblečení mysli na to, v jaké roční době se miminko narodí

Co si budeme povídat, už několikrát se mi stalo, že jsem v obchodě úplně impulzivně viděla nějakou super rozkošnou věc a řekla si, že to náš prcek musí mít. A až pak mi došlo, že rozkošné kraťasy v mini velikosti v březnu nebo dubnu moc neužije a zase je poslušně vrátila zpátky :) Tohle je super poznatek třeba i pro ty z vás, které chcete koupit nějaké krásné oblečení pro kamarádky - myslete na to, kdy se mimčo narodí a jak moc vhodné oblečení i jeho velikost je. Rozkošné pidi šatičky v prosinci nikdo své malé princezně asi oblékat nebude :) To samé platí třeba o tričkách. Všichni říkájí, ať hlavně žádné nekupuju, že se mimčům jen vyhrnují a jsou nepraktická. Prostě bodýčka a dupačky a to bohatě stačí (údajně) :)
Nekupuj příliš mnoho malého oblečení

Je to logické, předem většinou nevíme, jak velké se miminko narodí a hlavně jak moc rychle poroste. Některá miminka dokonce newborn velikosti přeskočí a potřebují rovnou větší. Oblečení ve velikosti 50-56 jsem tedy koupila jen pár a pokud by bylo potřeba, tak něco dokoupím až tu bude prcek s námi :) Zároveň když se nás rodina nebo okolí ptá, jestli chceme koupit nějaké oblečky jako dárky, tak rovnou říkáme, ať koupí větší velikosti. 
Stimulující hračky

Ze začátku miminka nevidí moc dobře a jsou schopná rozeznávat jen kontrastní barvy a vzory. A můj názor na cirkusácky barevné hračky už asi znáte, ale jsem ráda, že se na trhu dají sehnat i vkusné a pěkné hračky. U kterých doufám, že mimčo ze začátku zabaví a budou se mu líbit. Jestli máte tipy na nějaké další podobné, budu za ně moc ráda :)


Plenky s výkrojem na pupík


Plenky jsou velké téma a nevím jak jiné nastávající maminky, ale já si dělala celkem velký průzkum, co se na trhu nabízí a jaké jsou možnosti. Jsem od začátku rozhodnutá pro jednorázové plenky, ty mi rozhodně nikdo nevymluví ani nezmění moje rozhodnutí. Jakou značku ale vybrat? I v tomhle mám díky mým malým neteřím celkem jasno, protože všechny odrostly na Pamperskách. První velikost mám nakoupenou ve verzi Premium Care a uvidíme, jak mimču sednou. Nechci jich kupovat příliš mnoho, protože opět nikdo neví, jak rychle miminko poroste a je zbytečné jich mít moc a pak je nevyužít. Na první dny jsem pak koupila plenky s výkrojem na pupík, které nabízí například Bella Happy. Normálně bych asi ani netušila, že se něco takového prodává a pokud si člověk nekoupí přímo tento typ, tak klasickou plenku buď nastřihne nebo ohrne, ale když se to dá rovnou sehnat upravené, tak jsem si řekla, že si ušetřím práci i nervy a než se miminku pupík zahojí, bude mít tyto. Mimochodem až budete chtít rozhodit kamarádky při kafi, vytáhněte tohle téma a uvidíte, jak má někdo překvapený výraz, když zjistí, že něco takového existuje :) Já se docela bavila :)

Perlan

I tohle magické slovo znám jen díky neteřím. Perlan je netkaná textilie a je hodně využívám třeba ve zdravotnictví. Představit si ji můžete třeba jako vlhčený ubrousek, který necháte uschnout. Je velice jemný a spousta maminek ho používá jako alternativu právě k vlhčeným ubrouskům. Někdo se jejich používání chce vyhnout a miminka otírá buď perlanem namočeným ve vodě nebo v různých speciálních emulzích. Já naštěstí našla vhodnou alternativu, jak se vyhnout klasickým (chemickým) vlhčeným ubrouskům, které se u nás prodávají a zároveň nemuset používat perlan, ale o tom se rozepíšu až v jiném článku :) Perlan je super třeba na mytí, kdy jím suplujete žínky, které jinak musíte často vyvařovat a celkově si myslím, že se doma neztratí (skvěle se s ním třeba i utírá prach :) Seženete ho v lékárnách a jedna role by měla vydržet dost dlouho.Nahřívací pás na bříško

Malá miminka často trpí na koliky a bolesti bříška a kromě toho, že chci od narození používat probiotika, která hodně pomáhají, pro všechny případy chci mít doma i speciální polštářek, který se nahřeje a miminku se pak dá na bříško, aby se mu ulevilo. Pokud někdo nechce přímo takový pás, je možné si koupit pytlík s peckami, které se taky nahřejí a na bříško přiloží, ale podle všeho to není tak praktické, protože sáček musíte samy držet a to není tak pohodlné jako pás, který připnete.

Jakou nejlepší radu jste dostaly vy? Čím jste se řídily při výběru různých věcí pro děti a kdy jste naopak s něčím nesouhlasily a udělaly si to po svém? :)

21 komentářů:

 1. Děti zatím ještě zdaleka neplánuju, ale i tak si podobné články vždycky ráda přečtu :) Kamarádka rodí v dubnu, tak se aspoň poučím a najdu nějaké tipy na dárky :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ty věci jsou tak rozkosny!! Ja jsem rozhodně pro zavinovacky a to čistě z praktickeho hlediska. A to, že s úplně malinkym miminkem byla pro mě mnohem snazší manipulace a já se přestala o něco méně bát, že miminku ublizim. Nicméně, každá maminka si najde to svoje :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Rendy, o plenkách s vykrojem na pupík opravdu slyším poprvé. Jde i obyčejnou plínku vpředu ohnout aby byla pod pupík. K oblečkům - bez rozepínacích overálků ani ránu, v porodnici jsem se bála obléknout body přes hlavu:) A přeji pohodové těhotenství!

  OdpovědětVymazat
 4. Já dostala radu nic nekupovat, anebo velmi málo. Každý dá mimču dárek, hodně podědí po kamarádkách a je zbytečné utrácet za oblečky. Ale chápu, že odolat těm pidioblečkům je těžké.
  Pak jsem dostala skvělou radu na pomoc proti striím na prsou, každodenní masáž kartáček a následně olejovat. A funguje to.

  OdpovědětVymazat
 5. ahoj, moc hezký nákup :) já těch rad asi zas tolik nedostala, všichni vědí, že mám stejně svou hlavu a stejně je každé mimi jiné a je třeba najít si vlastní cestu, která bude vyhovovat. ale sama můžu po měsíci s mimčem doporučit asi následující. oblečky, měla jsem nakoupené dupačky i bodýčka, kalhoty, ponožky atd. v porodnici jsme oblékali hlavně do erárů, košilky a dupaček, takže jsem cestou z porodnice naběhla do ff a nakoupila další sady dupaček, tedy i s capáčky a ochranami prosti poškrábání. náš prcek ze začítku nesnášel svlíkání, takže kalhoty a ponožky sice hezký, ale pro jeho i náš klid prostě jedeme zatím v dupačkách. a za týden jich dá klidně i 12 :D takže nějakou zásobu to chce, i když jsme teď po měsíci přecházeli na větší velikost.
  s plenkama máš pravdu. já jich mám asi třicet a občas bych jich ocenila klidně i víc :D ale zas některé mám v přebalovací tašce a pak v několika pokojích, kde se s mrňouskem zdržujeme, kdybych potřebovala náhodou kojit, tak abych s ním zbytečně nelítala pro plínku.
  ze začátku jsem byla proti dudlíkům, ale během návštěv doktorů je to asi jediná věc, jak ho kdyžtak zklidnit a sami je vyžadovali, když nebyl k utišení. takže jsem názor přehodnotila. ale snažíme se to zvládat bez něj. a značku si teda nevybírá.
  a k plenám. nakoupila jsem je dopředu ve zvýhodněném balení rovnou asi na dva měsíce. asi víkend jsem četla recenze, které jsou nejlepší a nakonec jsem vybrala pampers new baby dry. nejdražší, ale opravdu nejlepší. u nás v porodnici teda používali pandu, ale ta nám občas protekla. ty co píšeš jsem měla asi 4 ve vzorku a mrňous se po nich osypal. a to jinak ty new baby dry i vlhčené ubrousky (taky pampers) snáší dobře a nemá sebemenší problém ani s opruzeninami.
  tak snad ti třeba moje tipy pomůžou :) přeju hodně štěstíčka, ať jste oba v pořádku. až půjdete z porodnice, tak už budeš vědět co a jak :)

  OdpovědětVymazat
 6. Nejlepší radu jsem od nikoho nedostala, musela jsem se k ní dobrat sama :) Měla jsem už u prvního miminka neskutečné problémy s kojením. nešlo to, malej pil, ale měl pořád hlad, do krve rozkousané bradavky a opakující se zánět prsu. A do toho rady, jak je kojení důležité, jak když dám sunar, všechno se zkazí a podobně. Odsávačka na nic, miminko nepřibíralo, plakalo, já nervozní....Až jsem mu jednou strčila flašku. Malej začal přibírat, krásně spinkat a prospívat, mně se zahojily bradavky, přestaly záněty prsu. U druhého miminka taky málo mlíka, odsávala jsem prakticky bez přestávky, leč taky bez výsledku. Poučena jsem prostě nasadila nutrilon a přestala si vyčítat, že nekojím.

  OdpovědětVymazat
 7. Hezke tipy. Taky to mam podobně. Jen ty dupacky jsem nemam ráda a rád si mimcu dam katata s ponozkama. Mam jeste jeden tip. Pokud si vase mimco zvykne na nějakého mazlíčka na spaní, dokupte klidne dalsi dva. Deti jsou na nich tak závislé, že mit jen jeden je hazard;)

  OdpovědětVymazat
 8. hezké dopoledne,
  jenom technická poznámka k dupačkám - kontrolovat průběžně jak roste nožička, synovi rostla rychle, takže sice dupačky mu byly na délku v pohodě, ale krčil prstíky, tlapičky mu byly malý.
  Nejvíc se osvědčily tepláčky a větší ponožky vytažené pod kolena, ty se nedají snadno skopnout.
  Na prdíky jsme měli Infacol.
  A z plenek se osvědčily nejvíc Tesco. A je dobré mít separační plenky,pomohlo to , když měl plenkovou dermatitidu (z Pampers), tak jsme je dávali na izolaci mezi kůží a plenkou.
  Dudlíky jsme měli Nuk.
  A nejlepší rada - poslouchat svoji intuici, pozorovat mimčo, ono si řekne a metoda pokus omyl.
  U nás řev se řešil - hladík - prdík - pomazlit:-))) a když nic nepomáhalo, tak zapnout varnou konvici, ten šum ho vždycky uklidnil.

  OdpovědětVymazat
 9. Ani jsem nevěděla, že jsi těhotná! :) Takže gratuluju <3 Krásné oblečky. Jdu zhltat článek, pro mě je to taky teď velké téma.

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj Rendy, myslím, že tipy, co jsi dostala, jsou super.
  My máme půlročního chlapečka, dudlík vyhrál od Aventu. Pak nám na prdíky pomohla hodně BioGaia, žádné velké trapení jsme díky ní neměli a na šupinky na hlavičce Olio Nutriente od Trudi.

  OdpovědětVymazat
 11. Já si nějak nemůžu vybavit žádnou radu, kterou jsem dostala před Alexem, všechno tak nějak přišlo samo. :) Musela jsem všechno vyzkoušet sama. Jinak jsem se řídila zdravým rozumem. Dupačky s capáčky jsou bezva věc, na to jsem tenkrát přišla taky. Nejlepší jsou ty, co mají podšito nad patou, takže na nohou drží a napadají. Jinak dudlík jsem zkoušela dávat, Alex ho nikdy nechtěl, takže ho neměl, Elen si ho občas vezme, nechávám to na nich :) Plen mám asi stovku, to je taková univerzální pomůcka, kterou využiješ na různorodé potřeby :D a co se týče zavinovaní, pevně do pleny jsem balila obě děti tak do dvou měsíců vždycky na spaní, mají to rádi a uklidní je to, pak už valím jenom na spaní přes den, v noci spí tvrději a nepotřebují to. Já do hlavně myslím, že je důležité vnímat mimčo v tu danou chvíli, poznáš, co se mu líbí a co potřebuje a co zase ne :)

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj Rendy, nejlepsi rada co jsem dostala ja bylo neco ve stylu vsak proc bys mela dceri pri oblikani neco zlomit? Vem si jak velky je otvor kudy prisla na svetv a taky si nic nezlomila :) to hlavne tatinka strasne uklidnovalo :)

  OdpovědětVymazat
 13. Nečetla jsem všechno, ale na ponožky se dají koupit "držáky"!

  http://www.eshop-branakezdravi.cz/navleky-na-ponozky-sock-ons-6-12-mesicu.htm

  Objevili jsme až na třetí dítě a od té doby kupujeme každému miminu v okolí. Jen doporučuju koupit hned tu velikost 6-12, menší se když tak přikoupí vždycky.

  I.

  OdpovědětVymazat
 14. Dudlík musel být jedině AVENT (nakonec sem od nich kupovala i lahve apod.) Na bříško doporučuji masážní gel Pupík.

  OdpovědětVymazat
 15. Já jsem v těhotenství vše tak studovala, že se v mém okolí až divili, že to vůbec existuje a nebo, že to tak chci. Třeba u látkovek jsem vydržela asi týden a vůbec nevím proč mě to napadlo je používat. Perlan jsem měla a rozhodně doporučuji nejen pro pokožku s ekzémem jako měla malá. Nastříhala jsem si z něj čtverečky, použila naředěný dětský olejíček a dočistila tím zadeček samostatně nebo třeba pokud jsem předtím použila vlhčený, aby ta chemie nezůstávala na dětské pokožce. Na prdy nám nezabíralo nic, i když nahřívací polštářek jsem asi jako jediný nevyzkoušela :) Zavinovačky ty klasické čtverce mi nevyhovovaly, používala jsem tu péřovou, aby měla hezky měkkou podporu pod zádama, měla ji v postýlce pod sebou, pak jsem ji jen zabalila a šli jsme :)

  OdpovědětVymazat
 16. Asi kazda mamina si postupne oblibi neco jineho, ale neni od veci se urcite o to vyzkousene podelit :-) Osvedcily se plenky od xkko, jednorazovky pampersky, ty od Happy s vykrojem malemu protekaly, na prdiky Infacol a na namazani zadecku Bepanten. Obleceni ve velikosti 56 vydrzelo pomerne dlouho, maly byl drobny a nejoblibenejsi byly celorozepinaci overaly a pak body s polodupackami.

  OdpovědětVymazat
 17. Látkové pleny jsem objednala na mimibazaru od výrobce-20 Ks a stačí bohatě, peru často, aby nesmrděly :D Plenky a drogerii kupuji v DM a spokojenost, jak cena tak se mimčo po ničem neosypalo a tak, z DM i mama čaj, vitamíny AZ mama, nyní příkrmy a džusy bez cukru. Oblečky hlavně měkké a né moc, nejlepší jsou overálky bez gumy v pase-pohodlíčko. Dudlik malá dostala, až když si zuřivě cucala paleček a chce pouze tvar třešinky :/ na bříško nám super zabraly kapky BioGaia-do 3 měsíců, pak už mimčo tráví lépe, pecičkový polštářek je taky fajn. Na zadek jedině Bepanthen, ostatní stály za prd :D Zavinovačka z plyšové deky nejlepší-miminko spokojené v teple. Malé je 8 měsíců a už jsem půlku zapomněla :D takže diář a zapisovat poznatky jako deníček

  OdpovědětVymazat
 18. Jsme na tom stejně Rendy, já akorát rodím za 3 týdny. Co se týká plenek, připadám si jako mimoň, že chci jednorázkovky, všechny maminky kolem mě jedou v látkovkách, ale já mám svou hlavu a důvody, proč mít jednorázovky. Když mi známá z Brna napsala typ na Bella Happy s dírkou na pupík, tak jsem ji málem líbala ruce:) Ohrnování společně s bodyčky vel. 56 jsem si nedokázala představit:) Jinak, přeji pevné nervy, nevyžádaných rad bude ještě dost a to hlavně s koncem:(

  OdpovědětVymazat
 19. Najlepšia vec pre novopečenú maminku je susička. Nepotrebuješ veľa oblečenia, ani látkových plienok. Škoda, že som ju nemala už pri narodení prvej dcérky :)

  OdpovědětVymazat
 20. Čekám své první miminko na konci Dubna a tyhle články miluji:) super počteníčko

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)