neděle 20. listopadu 2011

Líčení očí

Konečně je to tu, pokračování z vizážistického kurzu a to konkrétně líčení očí. Chtěla jsem ho nechat jako samostatnou kapitolu, protože je podle mě nejvýraznější částí líčení (nebo většinou bývá). O líčení očí by se dalo povídat asi hodiny, ale začněme se základy. Tak jako si podle barvy a tvaru obličeje vybíráme odstíny tvářenek a řešíme jejich aplikaci, podle svých očí si vybíráme i oční stíny. Jejich barva by měla oči zvýraznit a nikoliv potlačit. Jsou i tací, kteří tvrdí, že každému oku sluší jakákoliv barva, když se vhodně zkombinuje její odstín. 
Druhů očních stínů je mnoho. Nejčastěji všechny z nás používají asi pudrové oční stíny (kompaktní nebo sypké). Existují i tekuté, gelové, křídové, krémové a já nevím jaké další typy očních stínů. Co se kombinací barev na víčku týče, ideální je zkombinovat alespoň dva odstíny, které se k sobě barevně hodí. Osobně si už nedovedu představit líčit se jen jedním odstínem. Jedna barva na oku je nudná a nikdy s ní nedosáhnete zajímavého efektu. Mezi barvami je jen jedna výjimka, kterou by se měl každý řídit - červená barva nepatří na oči! Nebo minimálně ne jako jeden odstín, protože člověk pak vypadá jako alkoholik nastupující do léčebny, který navíc ještě nespal tak měsíc v kuse! Pozor bychom si také měli dávat na jednolité růžové líčení, které pro oči také není nijak lichotivé (oči pak působí uplakaně).
Každý z nás má jiný tvar očí a je několik zásad, jak každé z nich líčit.
Zapadlé oči
 Na pohyblivé víčko naneseme světlé perleťové odstíny, nad záhyb víčka pak aplikujeme tmavší odstín. Oční linka je velmi tenká, nanesená co neblíže k řasám. Ideální je nanést vnitřní světlou linku na spodní víčko. Řasy zvýrazníme jen jemně a pokud aplikujeme umělé řasy, pak raději v trsech. Pro tento typ oka je vhodné tenké a světlejší obočí.
Vypouklé oči

Snad jen u tohoto typu oka je možné nanést tmavý oční stín na celé pohyblivé víčko. Ideální je oční stín v matovém provedení. Pod obočí pak aplikujeme světlý odstín. Oční linka je tmavá a řasy maximálně zvýrazněné. U tohoto typu se doporučuje použít umělé řasy i tmavou vnitřní linku na spodní víčko. Obočí by mělo být silnější.
Oči blízko u sebe

Do vnitřního koutku oka naneseme světlý stín, do vnějšího pak tmavý. Oční linku vykreslíme od poloviny horního víčka směrem ven a maximálně protáhneme. Intenzivněji nabarvíme řasy vnějšího koutku oka. Obočí se snažíme upravit tak, aby začínalo co nejdál od kořene nosu.
Oči daleko od sebe

Zde použijeme tmavší barvu na vnitřní koutky očí, kterou budeme roztírat od vnějšího koutku směrem nahoru a dovnitř. Světlý oční stín naneseme pod obočí. Oční linka začíná u vnitřního koutku oka a končí těsně před vnějším koutkem. Větší pozornost věnujeme řasám ve vnitřním koutku. Obočí začíná co nejblíže u kořene nosu a je co možná nejkratší.
Oči se svěšenými koutky

Tmavší odstín použijeme i na vnitřní koutek oka. Oční linka jde téměř po celé délce víčka a zastaví se těsně před vnější koutkem oka nebo se nad ním mírně zvedá nahoru. Řasy zvýrazníme zejména ve vnitřním koutku a ve středu oka, vhodné jsou i umělé řasy. Obočí může být silnější, začíná blízko kořene nosu a vnější okraj je mírně pozvednut.
A pokud je vám úplně jedno, jaký tvar očí máte a vůbec nemáte v plánu se tím řídit, zde je pro vás video s jednoduchým líčením, které mě osobně sice nijak neoslnilo ale je tam pěkně popsaná technika líčení, kdy se použijí 3 barvy na vystínování víčka. A video je navíc česky :)
A tím bych ráda přešla k tématu kouřového líčení, které je v poslední době více než populární. Díky kouřovému líčení si můžeme na očích vyčarovat neuvěřitelné kombinace barev, které podtrhnou celkové líčení i náš vzhled. A samozřejmě dávno neplatí, že kouřové líčení = černobílá kombinace.Z českých blogerů mě nejvíce baví líčení Petry z Lovely Hair (duhové líčení je její výtvor a mě naprosto fascinuje, baví, obdivuju ho a strašně bych si přála být taky tak šikovná, co se líčení týče!). Petra má skvělá videa, kde často popisuje, jak si takové líčení vytvořit a je velkou inspirací pro mnoho lidí. Na youtube jsou samozřejmě miliony videí i tutorialů jak na líčení. Vybrala jsem jedno video, které se týká fialového kouřového líčení.
Koho videa nebaví a má raději všechno černé na bílém, tak tu mám pro vás i návod na jednoduché kouřové líčení očí:


Oči: Na celou plochu horního víčka i na spodní víčko naneseme oční stín v tělovém tónu. Linii řas spodního i horního víčka zvýrazníme kajalovou tužkou v černé barvě, linku vytvoříme silnější a vnější okraj pak rozetřeme doztracena. Černou linku přidáme i do vnitřního víčka, kouřovému líčení oka to dodá na dramatičnosti. Na spodní i horní víčko naneseme oční stín v šedohnědé barvě s trochou perleti. Vnější okraj horního víčka pak vystínujeme černým stínem s perletí, dbáme na to, aby oba stíny byly rozetřeny doztracena. Místo pod obočím projasníme sypkým třpytivým stínem ve zlatavé barvě.

Řasy: Zvýrazníme prodlužující a zhušťující řasenkou v černé barvě a jelikož se jedná o večerní líčení, můžeme použít i nalepovací řasy.Aby nám šlo líčení od ruky, jsou nejlepší pomocníci (kromě kvalitních štětců) paletky očních stínů, které jsou často vytvořené právě pro kouřové líčení. Jsou většinou barevně zkombinované tak, aby se stíny navzájem doplňovaly a ladily k sobě. Častou jsou součástí paletek i podrobné návody, jak na kouřové líčení, což ocení jistě hlavně začátečníci.Možná to na vás dneska bylo dlouhé a nudné, trochu zmatené a rozlítané. To vám vůbec nebudu mít za zlé, protože když jsem tento článek psala v hlavě mi skákalo mnoho myšlenek přes sebe a tak nějak jsem je nedokázala vhodně uspořádat. Takže je to asi trochu přeskakování sem a tam, tak mi to snad odpustíte. I když nevím, jestli vás to bude zajímat, tak mám připravené menší volné pokračování tohoto článku týkající se barevné typologie. Prozrazovat více nebudu, nechte se překvapit :) Tak snad někomu článek pomohl a třeba si teď troufne na nápadnější líčení, které třeba často odkládal a nevěděl jak na něj.

22 komentářů:

 1. určitě bezvadnej článek, moc za něj děkuju :)

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi zaujimavy clanok, no prijala by som licenie krok za krokom s fotkami vo farebnych (nezvycajnejsich) kombinaciach, ak by si na to mala cas a naladu, to by som ocenila :) A vobec sa mi nezda, ze by si skakala z myslienky na myslienku, informacie su dobre a prehladne spisane:)

  OdpovědětVymazat
 3. Taky si myslím, že je nuda mít na očích jen jednu barvu. Jinak super článek :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem majitelkou "hooded" eyes a jeste k tomu zapadlych a malych, takze fakt idealni kombinace :D Myslim, ze mi trvalo hooodne dlouho, nez jsem se naucila, jak je spravne nalicit. Super clanek, dekuji:-)

  OdpovědětVymazat
 5. Já dnes budu docela dost kritická - nemám tyhle rádoby poučné články moc ráda. Jednak proto, že o líčení toho vím poměrně dost a pokud článek není napsaný někým, kdo má větší přehled než já a nedozvím se nic nového, nemá pro mě žádný přínos. A konkrétně tento mi nepřijde poučný ani pro zsčátečníky, pominu-li to líčení podle tvaru očí (tam se jistě začátečník může inspirovat, pokud si se svým tvarem neví rady), jinak je plný prázdných informací (kouřové líčení, to, že odstíny v paletkách k sobě ladí). A opět chybí zdroje u fotek.

  OdpovědětVymazat
 6. Já Ti mnohokrát děkuji za inspiraci. Promě to určitě nudné nebylo, ba naopak, aspoň už jsem o něco chytřejší:-)
  Jen prostě nedokážu poznat typ mého oka, abych se podle toho mohla nalíčit:D

  http://the-k4t3.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Viennettka: já ti to vůbec neberu :) kritiku přijímám a chápu, že někoho jako ty nic takového nezajímá, když si sama víš rady a mohla bys druhým sama radit. Já sama třeba všechny postupy a návody uvítám, protože se mám ještě hodně co učit. A btw. fotky sou mé koláže, takže zdroj asi netřeba dodávat.

  OdpovědětVymazat
 8. Jsem ráda, že ses neurazila. Je to jen můj názor, takže pokud si myslíš, že tyto články budou jiným užitečné, piš je samozřejmě dál, já se příště komentáře zdržím :-)

  Ale k těm fotkám - fotila jsi je ty? Myslím, že ne. Rovnice 6 ukradených fotek splácaných dohromady = 1 TVOJE originální koláž opravdu neplatí. Pořád to jsou fotky jiných holek a pokud na ně neodkážeš, vydáváš je tím za své a porušuješ autorská práva. Možná kdybys svoje fotky nacházela na jiných blozích, v aukcích a já nevím kde ještě, taky by ti to vadilo.

  OdpovědětVymazat
 9. viennettka: proč bych se měla urážet? je to kritika a já jí beru, každej má nárok na svůj názor :) Já to fakt beru, když je někdo dál než já a nebaví ho takové řeči, když sám to umí lépe. Nejde psát denně o něčem, aby to zaujalo všechny :) Takže to beru a jinak tedy zdroj: Polyvore a příště se snad polepším a napíšu to rovnou pod fotky

  OdpovědětVymazat
 10. bohužel souhlasím s viennettkou...moc všeobecné...
  nic proti tobě

  OdpovědětVymazat
 11. zdroj polyvore? tak to možná radši ty zdroje nepiš...

  OdpovědětVymazat
 12. Anna: holky ale už to vážně trochu přeháníte, kdybych měla napomínat všechny, co neuvádí zdroj u fotek, tak nedělám nic jiného, nemluvě o tom, že jsem nenapomenula ani slečnu, co použila mojí fotku ke svému článku a nenapsala, že je moje! A vážně nemám čas si ukládat ke všem fotkám zdroje, takže buď chcete číst o kosmetice, nebo chcete rejpat. Pro ty druhé tedy nedoporučuji číst můj blog, tečka. Těšilo mě

  OdpovědětVymazat
 13. Dnes musím souhlasit s viennettkou, ten článek mi přijde tak trošku jako z časopisu, takový moc všeobecný. Pokud chceš dělat články tohoto typu, myslím, že by třeba nebyl špatný nápad, sehnat si jako modely kámošky s různejma tvarama očí a náležitě je nalíčit, na příkladu se lépe demonstruje. Já raději uvítám vlastní fotky a nápady, ne jen stažené z netu :)

  OdpovědětVymazat
 14. ano, to co napisala Dashulka, tak to by bolo fajn.... bolo by to lepsie ako tento clanok, ale to neznamena, ze by tento clanok nemal vobec vzniknut....
  radsej nepisat, kvoli tomu, ze clanok nebude 100%? to fakt nie, rendy pis aj taketo 90%-ne clanky, mohol byt aj lepsi, ale mne sa paci :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Tak my to přeháníme, hm... Měla jsem tě za inteligentní slečnu, ale je vidět, že minimálně ve znalosti odkazování máš mezeru jako blázen. V následujícím článku píšeš o diplomu - jeho získání předchází vysokoškolské studium a psaní nějaké závěrečné práce, takže o citacích a odkazování bys měla něco vědět. Protože knihovna nebo knihkupectví Dobrovský taky není správně uvedený zdroj, že?
  A ano, měli by se upozorňovat všichni, kdo správně neodkazují, protože jinak se někteří lidé nenaučí, že krást se nemá!
  Jiný příklad: pozveš mě k sobě na návštěvu (trocha fantazie) a já odejdu s polovinou tvojí kosmetiky - přijde ti to správné? Protože s fotkami je to úplně to samé, pro mnohé mají třeba ještě mnohem vyšší hodnotu než hmotné věci, protože fotky jsou nezaplatitelné penězi, člověk do nich dává něco ze svého "já", svůj čas, energii a talent.

  OdpovědětVymazat
 16. Viennettka: a právě protože celý rok člověk píše něco, kde cituje na každé stránce 10x někoho, tak nemám chuť hledat ke každé fotce přesný zdroj, blog je můj koníček, není to seminární práce do školy, buď chce někdo číst o kosmetice nebo se bude rýpat v detailech. Já to nemám nikomu absolutně za zlé, ale rýpejte tedy do všech ostatních, protože většina blogů, co čtu tohle nedělá! Napomenul snad dneska někdo Petru z lovelyhair, že nemá odkazy k fotkám? Nevšimla jsem si! To bych mohla jmenovat další a další a nikdo to nedělá. Tak prosím příště to připomínejte všem, které čtete. A já příště raději budu psát něco do školy a čas na blog mít nebudu, aby byl každý spokojený a měl pod fotkami odkazy...

  OdpovědětVymazat
 17. nechtěla jsem do této diskuze ani zasahovat, protože stejně můj názor už kdekdo ví a ty si mě vlastně poslala už někam... ale nedá mi to, protože naprosto souhlasím s viennettkou. prostě fotky se takto nepůjčují. uznávám, že ty moje fotografické schopnosti taky nejsou veliké, ale o to větší čas pak nad tím trávím. a pokud by si někdo jen tak foto vypůjčil a ani neuvedl zdroj... no vadilo by mi to.

  a teď tedy si nejsem jistá, jaké převzaté fotky u petry máš na mysli. z posledního článku? však ona tam má zdroje na stránky eshopu. nebo mi ještě něco uniklo?

  OdpovědětVymazat
 18. Mě by se líbilo, kdyby si nám ukázala jak líčit k barvě očí, jaké se hodí barvy :)

  OdpovědětVymazat
 19. Pěkné stránky :-)
  http://beautyane.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře! Blogger mi bohužel technicky neumožňuje odpovídat na komentáře jednotlivě, proto odpovídám vždy hromadně. Pokud se stane, že vám na váš dotaz neodpovím, kontaktujte mne prosím mailem, děkuji :)